blad header osynlig knapp logga Facebook google plus Logotyp Leader- sidhuvud LLU logga sidhuvud 2
header mobil
2015 09 01 16
Gästriklands tidning skrev en artikel om årsmötet

Gästriklands tidning skrev en artikel om årsmötet

Resultat från välbesökt årsmöte

Publicerad: 29/4, 2016

Leaderföreningens årsmöte genomfördes i fullsatta lokaler på Gruvstugans café på Högbo bruk den 25 april. Stämningen var god och alla och bjöds på kaffe, rågbröd och rulltårta medan föreningens ordförande Ann-Gerd Bergdahl hälsade alla välkomna till årsmötet.

Förutom årsmötesförhandlingar så informerade v
erksamhetsledare Theres Sundberg om den nya Leaderperiodens ramar och möjligheter. Glädjande nog visade det sig att många av de närvarande på årsmötet hade idéer som sannolikt blir kommande Leaderansökningar. LAG-ledamoten Cecilia Hed Malmström höll en inspirerande föreläsning under 45 minuter med fokus på besöksnäring och naturupplevelser. Hon drog många paralleller till sitt arbete med besöksnäringsutveckling vid Hurtigrutten på vintern och till forskning inom besöksnäring. Några av hennes slutsatser var att vårt Leaderomrde har massor av attraktiva upplevelser att erbjuda till besökare från när och fjärran – men det gäller att paketera rätt, marknadsföra smart och att vara uthållig!

Årsstämman fastställde resultat- och balansrapport och beviljade styrelsen ansvarsfrihet för det gågna året. De förtroendevalda som nu lämnar sina uppdrag avtackades med en blombukett i föreningens färger blått och grönt. Till ny styrelse/LAG valdes:

Namn

Organisation

Sektor

Ann-Gerd Bergdahl

Gävleborgs idrottsförbund/SISU

Ideell

Lina Andersson (vice ordförande)

Winnet Gävleborg

Ideell

Bernt Jonsson

Naturskyddsföreningen

Ideell

Mats Wiklund

Hosjöns midsommar

Ideell

Annelie Våhlin

Hela Sverige Ska leva Sandviken

Ideell

Tomas Forsberg

Ockelbos fiskeföreningar

Ideell

Per-Olof Uhrus

LRF Gävleborg

Privat

Dennis Bergman

Fiskeföretagare

Privat

Svante Wallberg

Hamrånge Företagarförening

Privat

Cecilia Hed Malmström

Mellansvenska Handelskammaren

Privat

Pia Möller Andersen

P.I:A

Privat

Lars Engstrand

Gävle kommun

Offentlig

Mia Eriksson

Sandvikens kommun

Offentlig

Tomas Isaksson (ordförande)

Hofors kommun

Offentlig

Agneta Wenell

Ockelbo kommun

Offentlig

Marie Frestadius

Region Gävleborg

Offentlig

 

Se alla nyheter »

Cecilia Hed Malmström inspirerade på årsmötet om hur naturupplevelser kan paketeras och säljas.

Cecilia Hed Malmström inspirerade på årsmötet om hur naturupplevelser kan paketeras och säljas.

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga